Kultúra hete Marosvásárhelyen

Egyhetes programsorozattal ünnepli immár ötödik alkalommal a Studium–Prospero Alapítvány a román és a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.

A január 15-től január 22-ig tartó egyhetes időszak Kultúra hete néven vált ismertté, mely alatt számos változatos kulturális program közül választhatnak az érdeklődők. Az elmúlt években már hagyománnyá vált rendezvénysorozatban az idén is helyet kap a képzőművészet, a film, a színház, a zene, az irodalom, a tánc, a történelem, a népi kultúra, a gasztronómia, de ezúttal is lesznek tudományos ismeretterjesztő előadások és gyermekprogramok. A különböző események keretén belül megjelenik a román, az örmény és a magyar kultúra is, melyek együtt szerves részét képezik annak az erdélyiségnek, ami számunkra a mindennapot jelenti.

A Kultúra hete főszervezője: Studium–Prospero Alapítvány.

Programkoordinátor: Nagy Zsolt

Idei társszervezők, partnerek: Cser Kiadó (Budapest); Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány; Jezsuita Udvar; Keresztelő Szent János templom és plébánia; Látó (szépirodalmi folyóirat); Magyar Írórezidencia (Budapest); Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem; Marosvásárhelyi Jezsuita Egyetemi Lelkészség és Kollégium; Maros Megyei Könyvtár; Maros Megyei Múzeum; Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem; Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület; Petőfi Kulturális Ügynökség (Budapest); Regeneráció Egyesület; Studium–Prospero Kulturális Központ; Studium Hub; Studium Kiadó; Szent Balázs Alapítvány; Teleki–Bolyai Könyvtár; Teleki Téka Alapítvány.

A Kultúra hete rendezvénysorozat a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg.

A Kultúra hete részletes programja:

JANUÁR 15., VASÁRNAP – ROMÁN KULTÚRA NAPJA

18:00 KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ
(RO–HU)

Dincolo de halatul alb – A fehér köpeny mögött. Salon de arte vizuale al personalului medical II. – Alkotó egészségügyi dolgozók digitális tárlata II.

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. szám

A tárlat kurátorai: Vass Tünde, gyógyszerész és Radu Nicoleta, gyógyszerész

Megnyitja: Nagy Miklós Kund, művészeti író

Kiállítók: Ábrám Zoltán, Adriana Neghirlă, Bala Noémi, Barabás Dénes, Bartha Éva Gizella, Báthori Zsigmond, Benedek Orsolya, Budaházy Mária, Echim Tudor, Fodor István, Hadadi Hajnal-Timea, Jung János, Kirei Noémi, Mihály Péter, Morvay Szabó Edina Éva, Munzlinger Attila, Munzlinger Noémi, Șoldan Ana-Voichița, Székely János, Szöllösi Attila, Vass Tünde

Kurátorok: Radu Nicoleta, Vass Tünde

Közreműködik: Jakab István Attila

A tárlat megtekinthető január 15–22. között minden munkanap 9 és 19 óra között, szombaton és vasárnap 10 és 15 óra között.

JANUÁR 16., HÉTFŐ

11:00–13:00 KOMPLEX GYEREKFOGLALKOZÁS (célcsoport: kisiskolások)
(HU)

A gyermekcsoportok felváltva vesznek részt mindkét alábbi tevékenységen:

KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK

Szövőszék és fonóbeli eszközök bemutatása, szövés, kötélverés és fonalmunkák.

Helyszín: Studium Hub alagsor, Bolyai tér 15. szám

A foglalkozásokat vezeti: Csiki Emőke és Kelemen Vera, kézművesek

A résztvevők száma korlátozott, a részvétel előzetes bejelentkezéshez kötött. Bejelentkezni a következő telefonszámon lehet: 0265 250 773.

Társszervező: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány

CITERAMUZSIKA ÉS HANGSZERBEMUTATÓ, ÉLŐSZAVAS MESEMONDÁS

A foglalkozás része lesz a népi gyermekjáték és a közös éneklés is. A gyerekek a január–februári időszak jeles napi szokásaival is megismerkedhetnek.

Helyszín: Studium Hub alagsor, Bolyai tér 15. szám

Meghívottak: Fazakas Ildikó, a Fagyöngy citerazenekar vezetője és Tekei Erika, az Erdélyi Hagyományok Háza munkatársa

A résztvevők száma korlátozott, a részvétel előzetes bejelentkezéshez kötött. Bejelentkezni a következő telefonszámon lehet: 0265 250 773.

Társszervező: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány

14:00–15:00 ALKALMAZOTT BÁBMŰVÉSZETI ELŐADÁS (célcsoport: kisiskolások)
(HU)

Helyszín: Studium Hub alagsor, Bolyai tér 15. szám

A foglalkozást vezeti: Kali Barabási Hajnalka és Tálas Ferenc pedagógusok

A résztvevők száma korlátozott, a résztvétel előzetes bejelentkezéshez kötött. Bejelentkezni a következő telefonszámon lehet: 0265 250 773.

Társszervező: Regeneráció Egyesület

15:00–16:00 ALKALMAZOTT BÁBMŰVÉSZETI ELŐADÁS (célcsoport: kisiskolások)
(HU)

Helyszín: Studium Hub alagsor, Bolyai tér 15. szám

A foglalkozást vezeti: Kali Barabási Hajnalka és Tálas Ferenc pedagógusok

A résztvevők száma korlátozott, a résztvétel előzetes bejelentkezéshez kötött. Bejelentkezni a következő telefonszámon lehet: 0265 250 773.

Társszervező: Regeneráció Egyesület

17:00 ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁS
(HU)

Erdélyi konyha vs. egészséges táplálkozás

Helyszín: Studium Hub földszinti konferenciaterem, Bolyai tér 15. szám

Meghívott: Dr. Jakab Noémi belgyógyász szakorvos, diabetológus rezidens

Moderátor: Szakács Zsuzsánna

Társszervező: Szent Balázs Alapítvány

JANUÁR 17., KEDD

15:30–16:30 FELOLVASÁS
(HU)

Vass Norbert író-költő készülő novelláskötetéből olvas fel.

Vass Norbert 1985-ben született Kaposváron. Kisprózái, versei, tanulmányai, valamint könyv- és kiállításkritikái 2009 óta jelennek meg különböző online és print felületek hasábjain. 2018-ban Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíjat kapott, 2021-ben a Nemzeti Kulturális Alap alkotói támogatásában részesült, 2022-ben a Visegrad Fund ösztöndíjasaként Pozsonyban tölthetett másfél hónapot. Hallgat című esszékötete 2016-ban került a könyvesboltokba, Indiáncseresznye című novelláskötete 2019-ben látott napvilágot, ahogy Kupakoskifli című fotóskönyve is. 2022-ben Mindenki! címmel a hazai beat- és rockkorszakról szóló kötete jelent meg. A Szépirodalmi Figyelőt, a SZIFONline.hu-t és a Volt egyszer egy beatkorszak-blogot szerkeszti. A kritikusok által „a magyar Stranger Thingsnek” nevezett Indiáncseresznye című prózakötetének jelenleg a harmadik utánnyomása van forgalomban. A könyv szerepelt az Írók Boltja ösztöndíjának 2019-es shortlistjén, valamint a 2019-es Margó-díj és Horváth Péter irodalmi ösztöndíj tízes listáján. Jelenleg egy hiedelmek szabályozta, elképzelt, időtlen Somogyországot bemutató novellafüzéren dolgozik. A Magyar Írórezidencia Programnak köszönhetően, 2023 januárjában Marosvásárhelyen írja a legújabb történeteit.

Studium–Prospero Alapítvány csatlakozott a Petőfi Kulturális Ügynökség Magyar Írórezidencia Programjához, amelynek keretében 2023 január-április időszakban három pályázó szerző munkásságát támogatja, biztosítva a lakás bérleti díját és karbantartását a Studium HUB épületének vendéglakásában.

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. Szám

Társszervezők: Magyar Írórezidencia (Budapest), Petőfi Kulturális Ügynökség (Budapest)

17:00–18:00 RÖVIDFILM-MARATON
(RO–HU)

A Studium–Prospero Alapítvány és partnerei által 2020-ban készített Dudutz család – egy örmény család hagyatéka Marosvásárhelyen (Familia Dudutz – Moștenirea unei familii armene) című riportot (magyar nyelvű, román felirattal) és a Rejtett város (Orașul ascuns) című ismeretterjesztő rövidfilm-sorozatunk négy részét (az első rész román nyelvű, magyar felirattal; a további részek magyar nyelvűek, román felirattal) vetítjük le ismét az érdeklődőknek. Utóbbi sorozat darabjai a Maros Megyei Könyvtár, a Teleki–Bolyai Könyvtár, a Sényi-ház és az egykori minorita templom, illetve kolostor olyan rejtett helyszíneire engednek betekintést, ahová a látogatók ritkán kukkanthatnak be.

Helyszín: Studium Hub nagy konferenciaterem, Bolyai tér 15. szám

Társszervezők: Jezsuita Udvar, Maros Megyei Könyvtár, Marosvásárhelyi Jezsuita Egyetemi Lelkészség és Kollégium, Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület, Teleki–Bolyai Könyvtár, Teleki Téka Alapítvány

JANUÁR 18., SZERDA

17:00 VETÍTETTKÉPES ÉLMÉNYBESZÁMOLÓ
(HU)

Isten kezét fogva a Föld körül – Veress Zsombor segesvári gyógyszerész, világutazó mesél utazási élményeiről

Helyszín: Studium Hub nagy konferenciaterem, Bolyai tér 15. szám

JANUÁR 19., CSÜTÖRTÖK

17:00 KÖNYVBEMUTATÓ
(HU)

Kiss Csekme Márta: Orvosaink emlékezete 4. A marosvásárhelyi állami köztemetők orvos-sírjai és kiegészítések a sorozat korábbi köteteihez (bővítések, új sírok). Studium Kiadó, Marosvásárhely, 2022 (szerkesztette: Nagy Zsolt)

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. szám

Bemutatja: Ötvös József ny. református lelkipásztor és dr. Kiss Zsuzsánna irodalmár

Társszervező: Studium Kiadó

A temetők hűen tükrözik egy közösség múltját, bemutatják jelenét, és a jövőbe tekintenek. Történelem, történetek, sorsok elevenednek meg sírkőről sírkőre. Az elhunyt felekezeti hovatartozásán, születési és halálozási évszámán túl fontos adatnak bizonyulhat a foglalkozás. Az erdélyi magyar orvosképzés fellegvárában, Marosvásárhelyen még holtukban is kiemelt tisztelet övezi a gyógyítókat, az orvostudorokat és tanítómestereket. Egykori betegeik és tanítványaik, a város orvostársadalmát becsülő újabb nemzedékek nem feledkeznek meg róluk.

Marosvásárhelyi orvos-sírokról és a mögöttük fölsejlő, évről évre bővülő történetekről szól Kiss Csekme Márta négy kötete. Immár a negyedik kötetet vehetjük kézbe, melyben a szerző emlékező művét befejezettnek tekinti. Még akkor is, ha mindannyian jól tudjuk, hogy az emlékezés befejezhetetlen. Nemcsak a megállíthatatlan idő miatt, hanem az orvos-téma szerteágazódása által is.

Keresztény temetőinkben ott magaslik az áldott orvos jelképes vagy valóságos keresztje. „Az áldott orvos közeleg, a drága főpap: Jézus”. Amiként a modernkori orvostudomány megteremtője, Paracelsus vallotta: „Az orvoslás legfőbb alapja a szeretet.” (Dr. Ábrám Zoltán)

JANUÁR 20., PÉNTEK

11:00 KÖNYVBEMUTATÓVAL EGYBEKAPCSOLT GYERMEKFOGLALKOZÁS (célcsoport: kisiskolások)

(HU)

A Tóbiás és Galagonya prevenciós mesekönyveket (kiadta: Szent Balázs Alapítvány, szerkesztette: Nagy Zsolt) a kötetek szerzői interaktív, játékos módon mutatják be a gyerekeknek.

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. szám

Moderátor: Szakács Zsuzsánna

Társszervező: Szent Balázs Alapítvány

A meséket olvasva a gyerekek megismerhetik Tóbiást és Galagonyát, a két főhőst, akikkel mindig történik valami. Ők harcolnak a cigarettamanóval, az orvosi vizsgálat előtti félelemmel, a helyes táplálkozásról tanulnak, kertészkednek, mozognak.

17:00 KÖNYVBEMUTATÓ ÉS ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁS

(HU)

Bányai Réka, könyvtáros, A mikházi és szárhegyi ferences kolostorok régi könyvei című kötetét (Teleki Téka Alapítvány, Marosvásárhely, 2022) Győrfi Zalán történész, régész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa mutatja be.

A bemutatót követően a kötet szerzője és szerkesztője tart vetítettképes előadást az általa feldolgozott anyagról.

Helyszín: Studium Hub nagy konferenciaterem, Bolyai tér 15. szám

Társszervezők: Maros Megyei Múzeum, Teleki–Bolyai Könyvtár, Teleki Téka Alapítvány

A csíksomlyói anyaház után a második legrégibb alapítású erdélyi ferences kolostor az 1635-ben létrehozott mikházi rendház volt a Felső-Nyárádmentén. 1949-es felszámolásáig jelentős szerepet játszott a Székelyföld katolikus pasztorációjában. A szerzetesrendek szétszóratása és vagyonuk államosítása óta a zárda könyvtárának legnagyobb részét a Teleki Téka őrzi. Kisebb számban kerültek könyvek egyéb őrzőhelyekre is (Dés, Csíksomlyó, Kolozsvár), illetve lappanganak. A most megjelent részletes katalógus a ma példányból ismert 1504 tétel leírását tartalmazza; bár az állomány zömét a 18. századi anyag képezi, az egykori kolostori gyűjtemény számszerűleg is értékes középkori és kora újkori könyvanyagot őrzött meg. A katalógus második részét az 1664-ben létrejött szárhegyi kolostor töredékesen fennmaradt régi könyvanyagának leírása képezi.

18:00–22:00 IFJÚSÁGI TÁNCHÁZ (célcsoport: ifjúság, 12–18 éves korosztály)
(HU)

Hagyományos néptánc, táncoktatás és énektanítás élő muzsikával, fiatal zenészekkel.

A kosaras jelleget az otthonról hozott enni- és innivaló teszi teljessé.

Helyszín: Erdélyi Hagyományok Háza díszterme, Sáros utca 1.

Táncházgazda: Balogh Zsolt

Zenekar: Györgyi Tamás és bandája

Szervező: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány

JANUÁR 21., SZOMBAT

11:00 ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁS
(HU)

Dr. Pokorny László, farmakobotanikus, MTA köztestületi tag: Négy évszak gyógynövényei a Maros mentén

Helyszín: Studium Hub nagy konferenciaterem, Bolyai tér 15. szám

15:00  PETŐFILÁTÓ 200
(HU)

A Látó szépirodalmi folyóirat Petőfi-számának bemutatója.

A Látó szépirodalmi folyóirat Petőfi Sándor születésének bicentenáriumára egy teljes lapszámot szentelt a magyar irodalom egyik legismertebb költője emlékének. A PetőfiLátó 200 nevet viselő tematikus lapszámban kortárs magyar írók és költők gondolják tovább, kerülnek játékba Petőfi Sándor költői hagyományával.

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. Szám

Moderátor: Kovács András Ferenc, Kossuth-díjas költő

Meghívottak: a lapszám szerzői

Társszervező: Látó (szépirodalmi folyóirat) 

17:00 KÖNYVBEMUTATÓ
(HU)

Vass Norbert (szerk.): Mindenki! ‒ koncertek, történetek a beat és a rock aranykorából. Cser Kiadó, Budapest, 2022

Helyszín: Studium Hub látványkávézó, Bolyai tér 15. Szám

Bemutatja: Szabó Róbert Csaba író, szerkesztő, a Látó szépirodalmi folyóirat munkatársa

Társszervezők: Cser Kiadó (Budapest); Látó (szépirodalmi folyóirat); Magyar Írórezidencia (Budapest), Petőfi Kulturális Ügynökség (Budapest)

A Mindenki! ‒ koncertek, történetek a beat és a rock aranykorából címmel, a Cser Kiadó gondozásában készült könyv a hatvanas, a hetvenes és a nyolcvanas évek hazai koncertjeinek világába kalauzolja az olvasót. A rajongók és az előadók visszaemlékezéseiből összeállított, az NKA Hangfoglaló Program támogatásával létrejött kötet jobbnál jobb sztorikkal és gazdag képanyaggal mutatja be a korszak könnyűzenéjét. A kötet hősei az élőben előadott dalok. A könyvben olvasható koncerttörténetek persze nemcsak a dalokról szólnak, alkalmat kínálnak a szerelemmel, a barátsággal, a közösséggel, az alkohollal vagy a bumburnyák rendfenntartókkal való találkozások felidézésére is. Ennek a gazdag képanyaggal illusztrált, a hatvanas, a hetvenes és a nyolcvanas évek könnyűzenei kavalkádját a rajongók és a rajongottak szemszögéből bemutató kötetnek elvégre a találkozás a kulcsszava. A könyv ötletét adó, a Volt egyszer egy beatkorszak blogon 2020 tavaszán meghirdetett pályázatra érkező karcolat- vagy novellaszerű anyagok, valamint a bennük megidézett előadók visszaemlékezései a korszakban való eligazodást segítő, a memoárokban említett jelenségeket, fogalmakat magyarázó miniesszékkel, valamint a szövegekben szóba kerülő helyszíneket bemutató írásokkal egészülnek ki. Ezek elsősorban a fiatalabb olvasóknak kínálnak támpontokat, és a korszak megelevenítését szolgálják, ahogy a kötet közel kétszáz fotót tartalmazó képanyaga is.

A könyv Dr. Ábel Kornél, András Tamara, Bicsérdi Ádám, Bihari Balázs, „Bogyó János”, Bátyi Zoltán, Bókkon Gyula, Csaba Zoltán, Csapó Éva, Csatári Bence, Fábián Titusz, Felméry Tamás, Gazda Albert, Hajda Iván, Héra Gábor, Hímer Bertalan, Hornos Árpád, Jakobetz László, Jászfalvi József, Jávorszky Béla Szilárd, Jobbágy Gyula, Kabai József, Korbely György, Koszits Attila, Kovács Béla, Kovács László, Kovacsics András, Majnik László, Nagy Krisztina, Nyőgéri Tünde, Ócsag Andrea, Rozsonits Tamás, Stróbl Eszter, Szarvas Károly, Tamás Nándor, Tass Bálint, Troszt Béla, „Vándor Tamás”, Vass Norbert, Völgyi Béla Tibor, Vörös András írásainak felhasználásával készült.

A kötetben megszólalnak:

Balázs Fecó • Benkő László • Bródy János • Czippán György • ef Zámbó István • Flamm Ferenc • Frenreisz Károly • Karácsony János • Kóbor János • Kurucz Attila • Miklóska Lajos • Nádor Katalin • Nagy Feró • Pataky Attila • Schuster Lóránt • Soltész Rezső • Solti János • Szigeti Ferenc • Takáts Tamás • Török Ádám • Zorán

Szerkesztette: Vass Norbert

JANUÁR 22., VASÁRNAP – MAGYAR KULTÚRA NAPJA

16:00 ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁS
(HU)

Barabás Kisanna, plébániai levéltáros-művészettörténész: Fasípok és színes üvegdarabok (Johann Isaac Vest orgonája és Carl Ludwig Türcke ólmozott üvegablakai a plébániatemplomban)

Helyszín: Keresztelő Szent János templom, Főtér 61. szám

Az esemény moderátora: dr. Kálmán Attila, a Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület alelnöke

Társszervezők: Keresztelő Szent János templom és plébánia, Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület

A Kultúra hete programsorozat részeként, január 17–20. (kedd–péntek) között a Teleki–Bolyai Könyvtárban megtekinthető a Teleki Sámuel (1739–1822) című emlékkiállítás. A tárlat kurátora Kimpián Annamária könyvtáros. A kiállítás látogatható 10 és 18 óra között. Utolsó belépés 17:30-kor.